AB Kırsal Kalkınma Programlarının onay süreci tamamlandı.

Reklam

Abbayrak

 AB Kırsal Kalkınma Programlarının onay süreci tamamlandı.

 2014 – 2020 dönemi için 99,6 milyar €’luk ve 118 proje içeren AB Kırsal Kalkınma Programlarının onay süreci tamamlandı. AB Kırsal Kalkınma Programları, Kırsal Kalkınma için Avrupa Tarım Fonu’ndan 99,6 milyar €’nun yanı sıra ulusal ve bölgesel kamu fonları ve özel yatırımlar ile 60,6 milyar €’luk eş finansman ile finanse ediliyor.

Yunanistan’ın Kırsal Kalkınma Programı’nı kabulü ile AB ülkeleri düzeyinde fona işlerlik kazandırılması için gerekli onay süreçleri tamamlanmış oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan AB Komiseri Phil Hogan COP21 Paris Konferansı’nın gündemde olduğu bu dönemde kırsal kalkınma programları kapsamında iklim değişikliğinin ele alınmasına yönelik özel bir vurgu bulunduğuna dikkat çekti. Kırsal alanların AB’nin %51’ini temsil ettiği ve 112,1 milyon kişinin kırsal alanlarda yaşadığı belirtiliyor.

Kırsal alanlarda karşılaşılan zorlukların bölgeler arasında önemli farklılıklar gösterdiğine, bu nedenle üye ülkelere farklı bölgelerdeki sorunlara cevap oluşturacak odaklı programlar oluşturabilmeleri için esneklik sağlandığına dikkat çekiliyor. AB düzeyinde belirlenen öncelikler temelinde üye ülkeler ulusal ve bölgesel programlarını tasarlıyor. Bu öncelikler şu şekilde listeleniyor:

• Bilgi ve yenilikçilik,

• Rekabetçilik,

• Gıda zincirinin daha iyi düzenlenmesi,

• Ekosistemin korunması,

• Kaynakların etkin kullanımı,

• Sosyal kapsayıcılık.

Kırsal kalkınmanın desteklenmesi nın iki ana bileşeninden birini oluşturuyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


69 + = 74