AB ve Bosna-Hersek “ İstikrar ve Ortaklık Konseyi’ toplantısını gerçekleştirildi.

Reklam

Abbayrak

AB ve Bosna-Hersek “ İstikrar ve Ortaklık Konseyi’ toplantısını gerçekleştirildi.

Toplantının başkanlığı AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini tarafından yürütüldü.

Bosna-Hersek heyetinin başkanlığı ise Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic tarafından gerçekleştirildi. Bosna-Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Mirko Sarovic, Dışişleri Bakanı İgor Crnadak ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn da toplantıya katılan üst düzey temsilciler arasındaydı. AB ve Bosna-Hersek arasında İstikrar ve Ortaklık Anlaşması 1 Haziran 2015’de yürürlüğe girmişti.

Toplantı sonrası yayımlanan ortak açıklamada Bosna – Hersek’in Reform Gündemi’ni kabulünün olumlu bir gelişme olarak değerlendirildiği AB Konseyi kararlarına referans verilerek, anahtar reform uygulamalarının ilk sonuçlarının alınmaya başlandığına dikkat çekildi. Ülkenin AB üyeliği başvurusunun değerlendirilmesi için reform uygulamalarında önemli ilerleme sağlanması gerektiği vurgulandı. Ülkenin sosyoekonomik durumunun iyileştirilmesine odaklanılması, olası yargı referandumu tartışmaları sebebiyle bu yönde gerçekleştirilecek çalışmalardan sapılmaması gerektiği kaydedildi.

İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın Bosna-Hersek’in müktesebat ve politikalarının AB ile uyumlaşmasına destek sağlayacağı ve ticaret alanı başta olmak üzere imzalanan geçici anlaşmanın faydalarını pekiştireceği belirtildi. Bu yönde AB ile ilişkiler kapsamında çalışmaların eşgüdümünü artıracak etkili mekanizmaların oluşturulması gerektiği vurgulandı. Bosna-Hersek’in İstikrar ve Ortaklık Anlaşması kapsamında Hırvatistan’ın AB’ye katılımı sonrası uyum dâhil olmak üzere tüm yükümlülüklerini yerine getirmesinin AB ile uyum sürecinin önemli unsurları arasında olduğuna dikkat çekildi. Bosna-Hersek tarafından geleneksel ticaret ilkeleriyle uyum refahı için uzun vadeli bir yatırım olduğunu dile getirdi.

Mali destek AB aday ülkelerine Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında sağlanıyor. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Türkiye’ye reform çalışmalarına destek amacıyla sağlanacak mali yardım için şu alanlar öncelik olarak belirleniyor:

• Demokratikleşme ve ekonomi alanında reformlar,

• Yargı sisteminin ve kamu idaresinin modernizasyonu,

• Bölgesel işbirliği.

Paket aynı zamanda Batı Balkan ülkelerinde enerji ve ulaştırma sektöründe büyük altyapı projelerinin desteklemesi için 155 milyon €’luk bir program içeriyor. Bağlantılılığın artırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında AB desteği ile ortak finans kuruluşları tarafından ek 540 milyon €’luk kredinin sağlanması bekleniyor. Batı Balkan ülkeleri arasında ve bu ülkelerle AB arasında bağlantılılığın artırılmasının bölgesel ekonomik kalkınma için önemine dikkat çekiliyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


− 4 = 5