Anlaşma küresel ısınmanın 2°C ile sınırlandırılmasını hedefliyor.

Reklam

paris iklim-2015

 Anlaşma küresel ısınmanın 2°C ile sınırlandırılmasını hedefliyor.

30 Kasım’da Paris’te başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne Taraflar Konferansı ve Kyoto Sözleşmesi taraflarının 11. oturumu 12 Aralık’ta küresel bir anlaşma üzerinde varılan bir mutabakatla tamamlandı. 

Uzun müzakereler sonucunda varılan anlaşma ile.

 Taraflar küresel ısınmanın 1,5°C ile sınırlandırılması; sanayi öncesi dönem ortalamasının en fazla 2°C üzerine çıkabilmesi üzerinde uzun dönemli anlaşmaya vardı.

 Paris zirvesi öncesinde ve zirve devam ederken katılımcı ülkeler emisyon salımlarını azaltmak üzere uzun dönemli eylem planlarını açıkladı.

 Hükümetler küresel ısınmanın sınırlandırılması hedeflerine yaptıkları katkıyı her 5 yılda bir açıklamayı kabul etti.

 Hükümetler belirledikleri hedefleri yakalama yönündeki kazanımlarını birbirlerine ve kamuoyuna raporlamayı kabul etti.

 AB ve gelişmiş ülkeler kalkınmakta olan ülkelerin iklim değişikliği ile mücadele çabalarından kaynaklanan maliyetleri desteklemeyi kabul etti.

İlki Durban’da gerçekleşen ve dört yıl süren müzakereler sonucunda varılan anlaşma emisyon azaltımı ile ilgili küresel çabalar açısından önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor. Avrupa Özel Sektör Konfederasyonu BUSINESSEUROPE Avrupa Birliği’nin tüm gelişmiş ülkeler arasında da taahhüdünü en ileri noktaya taşıyan taraf olduğunu, dünyanın diğer bölgelerindeki büyük güçlerin de çabalarını artırmamaları durumunda iklim değişikliği sorununun çözümlenmesinin mümkün olmayacağını savunuyor.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 8 = 12