Rusya’ya ayakkabı ihracatının sıfırlanma riskini AB ve İran ile aşacağız

Reklam

TASD BAŞKANI HÜSEYİN ÇETİN
TASD BAŞKANI HÜSEYİN ÇETİN
TASD BAŞKANI HÜSEYİN ÇETİN

Uçak krizinin ardından Rusya’dan ardı ardına sipariş iptallerinin gelmeye başladığını  söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin:

Rusya’ya ayakkabı ihracatının sıfırlanma riskini AB ve İran ile aşacağız

 

Rusya’nın iki yıl öncesine kadar Türk ayakkabı sektörü için en önemli pazar olduğunu hatırlatan Hüseyin Çetin, Ruble’nin değer kaybı nedeniyle 11 ayda ihracatımız yüzde 36 gerilemişti.  Üstüne şimdi bir de uçak krizi geldi. Kriz, Kazakistan ve Belarus’a ihracatımızı da vuracak” diye konuştu.

 

Rusya ile yaşanan uçak krizi etkilerini ayakkabı sektöründe de iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Türkiye’nin en önemli ayakkabı ihraç pazarlarından biri olan Rusya’dan krizin ardından sipariş iptalleri geliyor.

Gönderdikleri malların da teslim alınmadığını söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, ayakkabı sektörü için Rusya’da zorlu bir dönemin başladığını bildirdi.

Rusya’yı tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.

Rusya’nın iki yıl öncesine kadar Türkiye’nin bir numaralı ayakkabı pazarı olduğunu hatırlatan Çetin, şunları söyledi:

“Rusya 2 yıl öncesine kadar 130 milyon dolarlık alımıyla en büyük pazarımızdı. Ruble’nin değer kaybı ve bölgesel gerilimlerden dolayı bu ülkeye ihracatımızda geçen yıl başlayan kan kaybı bu yıl da devam ediyor. 2014’ün 11 aylık diliminde Rusya’ya 106 milyon dolar olan ayakkabı ihracatımız bu yılın aynı döneminde yüzde 36 düşüşle 68 milyon dolara gerilemiş bulunuyor. 2016’dan itibaren Rusya pazarında payımızı yeniden arttırma hesapları yaparken uçak krizi patladı. Krizin etkilerini daha ilk günlerden hissetmeye başladık. Rus alıcılar bir biri ardına siparişlerini iptal etmeye başladılar. Diğer taraftan kargolarını teslim almıyorlar. Böyle giderse bir zamanlar bir numaralı pazarımız olan Rusya’yı tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Krizin Rusya ile serbest gümrük anlaşması bulunan Kazakistan ve Belarus’a ihracatımızı da etkilemesi kaçınılmaz görünüyor. Geldiğimiz noktada, 130 milyon dolarlık ürün sattığımız Rusya pazarındaki kaybımızı AB, İran ve alternatif pazarlara ağırlık vererek telafi etmeye çalışacağız”dedi.

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


33 + = 36