AB’nin Türkiye söylemleri kitabı raflarda yerini aldı.

Reklam

1448959636_Turkluk_Muslumanlik_Dogululuk_Gorsel

AB’nin Türkiye söylemleri kitabı raflarda yerini aldı.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY),  Uluslararası İlişkiler ve Siyaset kategorisinde Türklük, Müslümanlık, Doğululuk: AB’nin Türkiye Söylemleri adlı kitabı yayımladı. Senem Aydın-Düzgit tarafından İngilizce olarak kaleme alınan ve  Barış Cezar’ın Türkçeye kazandırdığı kitap, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne etkisini yeni ve eleştirel bir açıdan ele alıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi Senem Aydın-Düzgit’in Türklük, Müslümanlık, Doğululuk: AB’nin Türkiye Söylemleri adlı kitabı raflardaki yerini aldı. Türkçe çevirisi Barış Cezar tarafından gözden geçirilerek güncellenen kitap, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne etkisini yeni ve eleştirel bir açıdan ele alıyor.

Kitapta, Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak Avrupalı olma kıstasına yapılan güçlü vurgudan yola çıkarak, Türkiye hakkındaki AB söylemlerinin Avrupa kimliğinin söylemsel inşası hakkında önemli fikirler verdiği savunulmaktadır. Bu kitap AB’nin Türkiye hakkında nasıl konuştuğu ve daha da önemlisi, kimlik, aidiyet ve yabancılaşma, dâhil edilme ve dışlanma üzerine kurgulanmıştır.

Kitapta ele alınan iki ana sorudan biri, Türkiye’nin Avrupalılığının AB söylemlerinde nasıl temsil edildiği, diğeri ise Türkiye üzerine kavramsallaştırmaların Avrupalı kimliğinin söylemsel inşasını ne şekillerde sağladığı üzerinedir.

Türklük, Müslümanlık, Doğululuk: AB’nin Türkiye Söylemleri adlı kitap, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üç Avrupa Birliği ülkesinin (Fransa, Almanya, İngiltere) Türkiye üzerine söylemlerini inceliyor. Senem Aydın-Düzgit, kimliğin farklılıklarla belirlendiğini ifade eden postyapısalcı bir çerçevede “Eleştirel Söylem Analizi” kullanarak Türkiye temsilleri üzerinden “Avrupalı” kimliğinin inşasını açığa çıkarıyor.

Kitap, Türkiye’nin üyeliğine dair tartışmalarla ideolojik, ulusal ve kurumsal bağlamlarda inşa edilen çeşitli Avrupa imgeleri olduğunu öne sürerek bu “Avrupaların” inşa edildiği dört ana tema sunuyor: Avrupa’nın “bir güvenlik topluluğu”, “demokratik değerlerin savunucusu”, “siyasi bir proje” ve “kültürel bir alan olarak” kavramsallaştırılması.

Yazar, Avrupa Birliği’nde Türkiye hakkında yapılan tartışmaların söylem alanında çeşitli “Avrupaların” inşasına yol açan temel bir etmen olduğunu söylüyor.

Künye Bilgisi:

Türklük, Müslümanlık, Doğululuk: AB’nin Türkiye Söylemleri

Yazar: Senem Aydın Düzgit

İngilizceden Çeviren: Barış Cezar

Yayına hazırlayan: Ziya Kaya, Defne Karakaya

Düzelti: Nihal Boztekin

Kapak tasarımı ve uygulama: Gökçen Ergüven

 

1. Baskı: İstanbul, Kasım 2015

ISBN: 978-605-5250-71-3

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


19 − = 13