AB’de ticaretin rotası yeniden çiziliyor

Reklam

cropped-headerab.jpg

AB’de ticaretin rotası yeniden çiziliyor

Avrupa Birliği’nin önümüzdeki dönemde izleyeceği ticaret politikasının rotasını çizen “Herkes İçin Ticaret” başlıklı bildirge Avrupa özel sektörü tarafından değerlendirildi.

Avrupa Birliği’nin ticaret stratejisini güncellemek amacıyla hazırladığı belge içeriğindeki ticaret ve yatırım önceliklerini ele alan BUSINESSEUROPE, özellikle ABD ve Japonya ile sürmekte olan müzakerelerin tamamlanması yönündeki kararlılığın ve çok taraflı ticaret anlaşması müzakerelerinde ilerleme sağlanması için çıkar yol arama çabalarının bu belgeye yansıtılmış olmasının önemli olduğunu kaydetti. AB Komisyonu’nun yayımladığı ticaret stratejisi hakkında Avrupa iş dünyasının görüşlerini yansıtan BUSINESSEUROPE tutum belgesinde şu noktalar öne çıkıyor:

AB’nin serbest ticaret anlaşmaları kapsamına kobilerin ayrı bir başlık olarak dahil edilmesi kobilerin dış pazarlara açılımını destekleyecek bir girişimdir. Bu sayede kobilerin üçüncü ülkelerle gerçekleştirilecek ticaret anlaşmaları hakkındaki farkındalığı artırılacak ve dış pazarlara girişte karşılaştıkları maliyetler anlaşma koşullarına bağlı olarak azaltılacaktır.

Hizmet sektörünün AB ekonomisi açısından öneminin yeni ticaret stratejisinde vurgulanması, günümüz iş koşullarını yansıtması açısından tüm sektörler için sevindirici bir gelişmedir.

Dijital ekonomi ve işgücünün hareketliliği Avrupa ekonomisi için son derece önemlidir ve yeni dönemde izlenecek ticaret stratejisinde bu iki konunun yerini bulmuş olması olumlu gelişmeler olarak değerlendirilmektedir.

Dış yatırımlar yoluyla AB tüm dünyadaki varlığını güçlendirmektedir. Yatırımlar yoluyla Avrupalı şirketler, Avrupa standartları ve kurallarının diğer ülkelerde de geçerli olmasının yolunu açmaktadır. Şirketlerin Avrupa dışında yaptıkları yatırımların günümüz koşullarına göre güvence altına alınması gerekmektedir. AB Komisyonu’nun önerdiği yeni “Yatırım Mahkemesi Sistemi” üçüncü ülke hükümetlerinin kabul etmemesi durumunda Avrupalı şirketlerin haklarının korunması ile ilgili çabaları kısıtlama potansiyeli içermektedir.

Başta Ticaret Genel Müdürlüğü olmak üzere AB Komisyonu’nun mevcut ticaret gündemini en etkin şekliyle ele alması için yeterli kaynağı bulunmamaktadır. Farklı ticaret ortaklarıyla sürdürülen anlaşma müzakereleri ve kamuoyunun zamanlı ve etkin bilgilendirilmesi çabaları, AB Komisyonu’nun kapasitesinin güçlendirilmesi gereğini ortaya koymaktadır.

AB Komisyonu’nun paydaşların ve kamuoyunun beklentisi doğrultusunda ticaret anlaşması müzakereleri hakkında bilgi paylaşımında bulunması olumludur. Ancak AB’nin müzakerelerde izlediği yaklaşımı ve müzakereler yoluyla elde etmek istediği avantajları açıklaması müzakere gücünün azalmasına yol açabilecektir. AB’nin tek taraflı olarak izlediği açıklık politikasına müzakere ettiği ülkelerin uymakla yükümlü olmadığı ve bu ülkelerin kendi kamuoylarıyla çok fazla bilgi paylaşmadığı unutulmamalıdır.

 

 

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


87 − = 85