Paris İklim Zirvesi dünya’nın kaderini belirleyecek

Reklam

_EtemKarakaya

Türkiye sera gazı emisyonlarını 929 nezdindeki tona çekme sözü verecek

Paris İklim Zirvesi dünya’nın kaderini belirleyecek

 

Iklim değişikliği insanlığın önünde duran en büyük sınavlardan biri olarak görülüyor. 31 Kasım – 11 Aralık tarihleri ​​arasında Paris’te gerçekleşecek birleşmiş milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda, dünyanın gelecegini şekillendirecek kararlar alınacak insanlığın sürdürülebilir üretim tüketim derneği Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, ekonomik sistemlerde radikal dönüşümleri zorunlu kılacak kararların alınacağı Paris İklim Zirvesi’nin iklim değişikliği müzakereleri arasında bir köşe taşı niteliğinde olacağını söyledi

 

Iklim Değişikliği sadece sadece dünya ekosistemini değiştirmekle kalmayıp Cardio zamanda dünya Genelinde yoksulluk, gida sağlıklı Arzı Güvenliği, iklim göçleri, savaşları, Altyapı, teknoloji ettik ettik Guvenlik ekonomi gibi alanlarda da etkilerini gösteriyor. 195 ülkenin Liderleri 31 Kasım – 11 Aralık tarihleri ​​Arasında gerçekleşecek Paris İklim Zirvesi’nde Küresel ısınmayı Kontrol Altına alacak Uluslararası Bir Anlaşmaya karşı çıkan imza atmak Için Bir araya gelecek. Sürdürülebilir Üretim Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı dünyanın, gelecegini tehdit eden iklim Değişikliği konusunda ülkelerin radikal Çevresel Ekonomik tedbirler Almási gerektiğini vurguladı ettik, Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İİBF Dekani Prof. Dr. Etem Karakaya A.Ş..

 

Paris İklim Zirvesi’nde Ülkeler dünyanın, geleceği için söz verecek

SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Etem Karakaya, Paris İklim Zirvesi’nde sağlanacak Küresel anlaşmanın, Kyoto Protokolü anlaşmasından kat kat Daha önemli ve çok daha etkili sonuçlar doğuracağını açıkladı. Dr. Karakaya sözlerine şöyle devam etti: “Kyoto Protokolü’nde azaltımı yükümlülüğü alan Ülkeler sadece sadece Gelişmiş ülkelerdi. ABD Protokolü imzalamamıştı, en Büyük kirletici Çin’in azaltım yükümlülüğü Yoktu. Japonya, Kanada Rusya daha sonra Kyoto Protokolü’nden çıkmıştı ettik. Paris İklim Zirvesi’ne imkb Zirve 179 Ülke Ulusal Katkı Planlarını (INDC) sunmuştur öncesi. Yükümlülük hedefi alan bu Ülkeler dünya sera gazı emisyon miktarının Yüzde 94 gibi Büyük Bir sorumluluğa sahiptir.

Enerji, sanayi ulaştırma sektörlerinde radikal dönüşüm başlayacak ziyaretinde

Paris İklim Zirvesi’nin sadece sadece Çevresel Değil Ekonomik yansımalarının da olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Karakaya, ülkelerin artık Ekonomik Büyüme için öncelikle çevreyi hesaba katması Gerekiyor diye konuştu. Üretim A.Ş. tüketim süreçlerinin yeniden şekilleneceğini belirten Karakaya’nın şunları söyledi: “Özellikle enerji, sanayi A.Ş. ulaştırma sektörü Başta olmak Üzere Tüm Ekonomik Sistemlerde radikal Bir Dönüşüm zorunlu olacak. Bu  enerji Sektöründe fosil yakıtlardan vazgeçip temiz enerji kaynaklarına geçiş yapılacak. Düşük ve orta gelirli karbon ekonomisine Geçişi sağlayacak Yatırımlar İçin Gerekli Uluslararası Ulusal iklim financing fonlarının hangi mekanizmalar uzerinde kurulacağı da Zirve’nin Temel tartışma konularından biri olacak ettik. ”

Türkiye zirve öncesi ulusal katkı niyeti planını sundu

Dr. Karakaya, Türkiye’nin Zirve’ye uzun zamandır hazırlandığını belirterek şunları açıkladı: “Türkiye İklim Değişikliği birleşmiş milletler konferansı için ‘ulusal düzeyde belirlenmiş katkı niyeti’ planını sundu. bu türkiye açısından önemlidir oldukca, çünkü ilk defa müzakereler bağlamında sorumluluk almaktadır. Bu Plana Göre 2030’da Türkiye’nin Toplam sera gazı emisyonlarının 1,175 milyon ton CO2 eşdeğerine ulaşacağını A.Ş. öngörülüyor uygulanması düşünülen tedbirler Aracılığıyla bu rakamın 929 milyon tona düsürülmesi hedefleniyor. Türkiye’nin mevcut enerji Yapısı, Yenilenebilir Enerji potential ziyaretinde Ekonomik yapısındaki gerekli dönüşümleri sağlaması durumunda belirtmiş olduğu hedeften daha fazla emisyon azaltım gerçekleştirme kapasitesi Vardır. Paris sonrası değerlendirme sürecinde Türkiye’nin Daha iddialı azaltım hedefi alabileceğini söyleyebiliriz. Bu süreç haliyle ülkemizde de iklim Değişikliği ziyaretinde sürdürülebilirlik konusunda ciddi bir farkındalık yaratacaktır “dedi.

 

Please follow and like us:
error0

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


+ 62 = 67