Kentsel dönüşüm cari açığı azaltmak için fırsat

Reklam

Ayhan Eren

Kentsel dönüşüm cari açığı azaltmak için fırsat

Kazan ve Basınçlı Kap sektörünün yenilikçi firması Erensan’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren, ISK­Sodex 2016 kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Ayhan Eren, kentsel dönüşümün tamamlanmasıyla enerjide ithal olan kaynakların  daha verimli kullanımı sağlanarak cari açığın ciddi oranda azalabileceğinin altını çizdi.
 

Kentsel dönüşüm kapsamına alınan bölgelerde, belirli bir metrekarenin üzerinde yapılan binalarda kazan kullanımı,Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği ile zorunlu hale getirildi. Kentsel dönüşümün enerjiye etkisini değerlendiren Ayhan Eren, “Hepimizin bildiği gibi Binalarda Enerji Performansı (BEP)yönetmeliği ile zorunlu hale gelen 2000 m2  üzerindeki binalarda  merkezi sistemin  kullanım zorunluluğu kentsel dönüşüm kapsamında  yeniden  yapılacak binalarda  ve sitelerde uygulanmaya başladı. BEP yönetmeliği tam uygulandığı takdirde binalarda enerjinin  kullanımı daha verimli hale gelecek ve dolayısıyla enerji tasarrufu yapılanma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, konutlar merkezi sistem ağı ile yönetilecek.

Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu vurgulayan Ayhan Eren, “Enerji kaynakları, sınırlı sayıda ülkede yer almakta. Bu durum da enerji kaynaklarına sahip olmayan bizim gibi ülkelerde enerji fiyatlarının yüksek olmasına yol açıyor. Bundan dolayı, satın aldığımız enerjinin mümkün olduğu kadar verimli kullanılması gerekir. Tasarruf etmemiz, hem ülkemiz için hem de çevremiz için en doğrusu olacaktır. Evlerde kullanılan bireysel ısınma sistemleri ile bu tasarruf tam olarak sağlanamıyor. Türkiye’de 2023 hedefleri doğrultusunda kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte 6–7 milyon civarında konut ve ticari bina inşasının gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunu, Türkiye için büyük bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Yenilenerek  kullanılacak kazanlarda yoğuşma  teknolojilerinin  tercih edilmesi, büyük site ve  konutların  bölgesel akıllı kazan daireleri sayesinde doğalgaz giderlerini düşürmeleri söz konusu olabilecektir.

Bu projelerin büyük bir kısmı, merkezi sistem büyüklüğündeki 2 bin metrekareden büyük projelerden oluşuyor. Dolayısıyla bu alanların tümü, merkezi sistem üzerine kurulacak. Söz konusu projelerin enerji sistemleri doğru kurulduğu takdirde, birçok enerji kaynağından tasarruf edilebilir.Bireysel ısı sistemlerinin tekrar merkezi sisteme dönmesi, dolayısıyla atık ısıların tekrar geri kazanılması,yoğuşmalıkazanlarageçilerekenerjinindahaverimlikullanılması,tüketicinin daha az gaz ücreti ödemesi ve ülkenin enerji ithalatının düşmesi yoluyla sağlanan tasarruf çok ciddi. Sadece konutlar bazında bakacak olursak, yoğuşmalı ve merkezi sistemle birlikte senede 2–3 milyar metreküp gazdan tasarruf edilebilir” açıklamasını yaptı.

Maliyetler, enerjiyi verimli kullanmaya zorluyor!
Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren toplantıdaki konuşmasında, “Avrupa’da yayınlanan ERP direktifleri ile 400 kW’a kadar olan ısıtıcılar ve kazanların yüksek verimli ve çevreye daha duyarlı hale gelmesi şartı var. Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de yürürlüğe girecek bu yasalar, pazarda yeniden yeni dinamikler belirleyecek. Enerji maliyetleri göz önüne alındığında da enerjiyi verimli kullanma gerekliliği açıkça görülüyor.

Please follow and like us:

Reklam
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


3 + 2 =